Türkiye-Macaristan Diplomatik İlişkilerinin 95'inci Yıl Dönümüne Büyük İlgi

17/12/2018

Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği ve Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü  tarafından Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerin 95'nci yıldönümü dolayısıyla kutlama programı gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı ve Macar milli marşlarının okunmasının ardından, T.C. Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay açış konuşmasında, Cumhuriyetin ilanın ardından Türkiye ile Macaristan'ın 18 Aralık 1923 tarihinde dostluk anlaşması imzalandığını ve peşi sıra iki ülkenin karşılıklı büyükelçi atadığını söyledi. Yaklaşık 100 yıl önce başlayan diplomatik ilişkilerin 2'nci Dünya Savaşı'nın sonunda kesilen kısa bir süre hariç sürekli devam ettiğini belirtti.

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül de etkinliğe Macaristan Dışişleri Bakanlığı düzeyinde katılımın olduğunu, öte yandan programda 200'ün üstünde misafir ağırladıklarını, Enstitü olarak bu gibi faaliyetleri önümüzdeki yıl da düzenlemeye devam edeceklerini söyledi.

Programda, Türkolog Peter Olah, ''Türk-Macar Dostluğu 1920-1945 arasında ikili ilişkiler'' ve Türkolog Edit Tasnadi, ''Türkiye'nin yüzyıllık tanığı Türkolog Prof. Gyula Nemeth'' isimli sunum yaptı.

Programda, Liszt Ferenc Müzik Akademisi öğrencilerinden Didem Güzel, Tunç Çivril, Yiğit Mert Erkmen'in yanı sıra Macar sanatçı Guessous Majda Maria müzik dinletisi sundu.